Jaký by byl tento rok, kdyby ses měla opravdu ráda?

Máš to taky tak, že po novém roce cítíš určitou úlevu. Takový střih, tlustou čáru, které tě oddělily od něčeho starého, od toho, co chceš nechat za sebou? Období končícího roku je pro mnohé náročné, člověk se vypořádává s mnoha emocemi, ale pak si najednou může říct: Je to pryč. Můžu začít znovu! Je to blahodárné pohlazení vonící novým začátkem, novými šancemi a příležitostmi.

Připravit, pozor, nový rok?

Tento přerod je velmi očistný, ale často máme pocit, že trvá jen jeden den a pak už nám odtikávají hodinky měřící naše úspěchy. A my se zase honíme a honíme… Přitom pro každého je skutečným počátkem roku trochu jiné datum. Já se po prvním lednu nikdy necítím úplně připravená ihned zhmotňovat nové věci. Cítím novou energii a touhu tvořit, ale mám tendenci na sebe netlačit, čistit prostor kolem sebe od všeho, co mi neslouží, naciťovat na to, co skutečně chci, vizualizovat si to a připravovat půdu. A také se ohlédnout zpět a říct si, co už ne, co už opravdu dosloužilo a je nefunkční.

Nenechte se tlakem na sebe kolem nového roku zviklat. Dopřejte si času kolik chcete! Nenuťte se od 1. ledna do plnění deseti vytyčených cílů. Jak se říká dvakrát měř, jednou řež. Abychom totiž pak při svém unáhleném plnění předesvzetí nezjistily, že v nich jaksi nejsme samy sebou.

Naše ženská podstata je jako tančící bytost. Nenuťme ji dělat kotrmelce, když se touží nejdřív jemně roztančit a poznat, jaký druh tance je jí vlastní.

Na svou ženskou stránku při stanovování cílů často zapomínáme. Cíle jsou totiž definované jako něco, za čím se lopotíme a co nás bude stát hodně sil. Není to nic, k čemu bychom se protančily. Jsme na sebe tvrdé takhle na začátku. Do kalendářů zapisujeme termíny a zavazujeme se k činům a neptáme se, jestli se nám to bude líbit nebo ne. Chci si vydělat peníze, takže půjdu do téhle práce, i když to není úplně ono, nějak to přetrpím, protože chci dosáhnout svého cíle. Neměla by být ale už samotná cesta k vysněnému cíli radostí? 🙂 Neměly bychom se spíš ptát, v čem nám bude opravdu dobře? Jaké rozhodnutí nám přinese naplnění samo o sobě?

„To, kde se nyní nacházíš, je výsledkem rozhodnutí, která jsi udělala v minulosti. Kouzlo spočívá v tom, že schéma, podle kterého jsi jednala a rozhodovala se, máš plně ve svých rukou, můžeš jej kdykoli, pokud by již nevyhovovalo, změnit. Začít můžeš teď hned!“ – Judita

Kdybych se měla opravdu ráda, tak…

Šťástná můžeš být v jakoukoli chvíli. Záleží jenom na tom, pro co se v danou chvíli rozhodneš a zda to bude s tebou v souladu. Mysli na přidanou hodnotu tvého konání a na svou vnitřní ženu, kterou možná zbytečně pevně svazuješ. Co ti na začátku nové kapitoly života může pomoct je tohle cvičení. Místo seznamu předsevzetí si vytvoř trochu jiný seznam.  Může vypadat nějak takhle:

Kdybych se měla opravdu ráda, tak…

 • bych míň spěchala a užívala si přítomný okamžik.
 • bych se živila tím, co mě baví a naplňuje.
 • bych se nestýkala s lidmi, kteří mě energeticky stahují dolů.
 • bych neřešila, co si o mě myslí druzí a byla sama sebou.
 • bych víc chodila do přírody.
 • bych v létě chodila po horách, protože to miluju.
 • bych si nic nevyčítala.
 • bych víc tancovala, víc se smála a nebrala se tolik vážně.
 • bych si přestala stěžovat.
 • bych si dělala každý den radost.

Až si sepíšeš takový svůj individuální seznam, podívej se na něj a zapomeň na podmiňovací způsob! Oznam sama sobě, že se máš ráda. Obejmi se a řekni si:  Jsem tady s tebou. Mám tě ráda. Udělám všechno proto, abys byla šťastná. Zasloužíš si to. Všechno, co jsi vyjádřila v podmínce, nyní přepiš do přítomného času: Mám se ráda, a proto…  A dopiš třeba na svou jantru přání.

Od teď dělám věci podle sebe!

Jestli se chceš nechat unášet proudem radosti a mít se v novém roce opravdu ráda, pak se rozhodni, že nepůjdeš proti sobě. Rozhodni se, že chceš zářit, kvést, rozvíjet se, prosperovat, obohacovat sama sebe, růst, ať už tomu říkáš jakkoli. Inspirovat se můžeš následujícími podpůrnými otázkami, které Tě navedou k tomu, abys tento rok prožila skutečně podle sebe.

♥ Jakou esenci bude mít můj rok?

Neptej se letos, čeho dosáhneš, co získáš, co vybojuješ, ale ptej se po esenci toho všeho. Jak se u toho budeš cítit? Co si přeješ prožívat? V jaké energii chceš být? Definuj si sama pro sebe, co pro tebe znamená úspěch a štěstí. Možná přijdeš na to, že jsi uvízla v představě, která ti až tak úplně nepatří. Rozhodni se, že budeš jednat podle sebe, podle toho, co ti dává opravdu smysl. Esence tvého roku se skládá z mnoha chutí, barev a vůní. Jaké do něj zamícháš? Odpovídej si a zapisuj vše v přítomném čase. Jak se cítíš? Jaké pocity tě provází během dne? Jak se cítíš po tělesné stránce?

♥ Co udělám letos pro sebe?

Obvykle jsme zvyklé se orientovat podle společenských pravidel, podle toho, co je považováno za „normální“. Ale pak sebe samotné ochuzujeme o pestrost. Sedíme si ve vagonku a jedeme po vyznačené koleji. Co takhle vystoupit a jít po svých? Vyšlápnout si svoji vlastní cestu, zažít a uvidět mnohem víc, než jsme si, kdy mysleli? Možná bude ta cesta náročnější, ale o to víc si ji užijeme. Dovol si navrátit se k vlastní síle, živelnosti a nespoutanosti! Vypiš si vše, po čem dlouho toužíš, co tě těší, ale děláš to málo. Co je tvou radostí?

♥ Čím podpořím svoji ženkost?

Víš o tom, že jsi žena? Jak se to projevuje v tvém každodenním životě? Co nosíš na sobě? Co ženského sama sobě dopřáváš? Vyjmenuj alespoň pět činností, v nichž se cítíš být ženou. Co ti pomáhá cítit se žensky a sebevědomě? Je to tanec? Setkání s ženami na tanečním kruhu? Meditace? Dlouhé šaty? Čarování? Pobyt v přírodě? Péče o sebe? Hudba? Jak často tohle všechno děláš? Jak to uděláš, aby se tyto věci staly tvou pravidelnou radostí? Kterou z nich chceš ve svém životě víc?

♥ Co mi bude dodávat energii?

Co je tvým zdrojem energie? Co sytí tvou duši? Jsou to lidé? Kdo tě vždy podpoří a nabije pozitivní energií? Je to cestování? Tanec? Ty sama nejlíp víš, odkud je pro tebe nejlepší čerpat. Měj své zdroje a využívej je, co nejčastěji můžeš.

♥ Jak budu rozvíjet svůj potenciál?

V čem jsi jako ryba ve vodě? V čem se cítíš být sama sebou? Pro co žiješ? Co tě naplňuje a jde ti samo od sebe? Za co tě druzí obdivují? V odpovědích na tyto otázky se skrývá charakteristika tvého vlastního potenciálu. Pravdou je však, že lidský potenciál je neomezený. Ty sama určuješ hranice, ty sama mu zvedáš závory, aby se mohl projevit. Co uděláš pro to, abys ho rozvíjela?  Abys kvetla? Abys sama sebe obohacovala a uplatňovala své jedinečné schopnosti?

Spřízněná milovaná ženo, buď v novém roce hravá, divoká, svá! Nikdo tě nemůže spoutat, jenom ty sama. V La Que Sabe usilujeme přesně o opak, o nespoutanost, a proto ti vzkazujeme: Uvolni se a ukaž se v celé své kráse! Jsi jednou z nádherného společenství ženských bohyní. Jsi naše sestřička a my tě chceme vidět šťastnou po celý rok. PS: Stačí, když se budeš mít hooodně ráda! 🙂

Petra Pospíchalová
Zasněná víla s hlavou plnou nápadů, knihomilka, pisatelka a kreativní duše, která miluje psaní a práci s textem všeho druhu. Bytostně ctí přírodu, má vášeň pro tancování, výletování, focení a ženský seberozvoj. Srdcem je naladěná na inspirující svět La Que Sabe.
Komentáře
 1. Marta napsal:

  Milá Petři, moc krásně jsi to napsala:-) jsi prostě nádherná BOHYNĚ! 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.