NIKOLA NOVÁKOVÁ – rozhovor s akademickou malířkou a výtvarnou umělkyní

Jednou z žen, která se rozhodla následovat svou vizi, svuj sen je i malířka Nikola Nováková. Tato žena plně využívá svého potenciálu, žije v souladu s ním. TVOŘÍ! To, co má v srdci a v mysli přenáší rukama ven do hmotného světa..Tímto zviditelněním svého nitra přináší potěchu, inspiraci a sdělení další lidem…Je to žena, která něčím přispívá světu, obohacuje jej, léčí jej… 😉

1) Jak jsi našla odvahu žít život v souladu sama se sebou?

Odvahu hledám pořád. Je to těžké, i když krásné.

2) Co pro Tebe znamená vnitřní svoboda ženy?

Věřit tomu, co dělám a žít v souladu sama se sebou 🙂

3) Co to znamená být kreativní žena? Umělkyně? Co Ti to přináší?

Odpoutání se od toho, co mne táhne k zemi a svírá. Pohled vzhůru, ke hvězdám, k vesmíru, k tomu,co mne přesahuje.

4) Proč je pro ženu důležité to, v jakém prostředí žije, čím je obklopena?

Každému by mělo záležet na prostředí ve kterém žije, neměla by to být “pouze ženská otázka”. V zemích vyspělých, kde jsou ženy více emancipované, je radost rozhlížet se kolem sebe. Člověk ovlivňuje prostředí, ve kterém žije, a prostředí ovlivňuje člověka.

5) Jak identifikovat své sny a naplnit je?

Kdysi jsem pochybovala, jestli nemaluji pouze proto, že to ode mne očekává rodina. Máma mi tehdy řekla: “Představ si, při jaké činnosti jsi šťastná a to dělej.”. Tak lze zjistit, co je Váš sen velmi rychle. Pak je nutno odložit strach a předsudky, aktivovat racionální uvažování, vzít si na pomoc dvě geniální věci: tužku a papír a psát/kreslit mapičku: tady jsem já, tady je můj sen a tato cesta k němu vede,1.krok, 2.krok….

6) Co v dnešní době brání ženám naplnit svůj potenciál?

Máme velkou výhodu, že v naší kultuře byly ženy uznány oficiálně za rovnocenné. Zní to neuvěřitelně, ale ještě naše prabáby měly touhu např. po studiích podstatně komplikovanější. Takže pokud nemluvíme o ženě v burce, jejíž sny se asi sotva kdy naplní, i kdyby je sebelépe identifikovala, my máme tu ohromnou výhodu, že bojujeme především samy se sebou, nikoliv se společností.

7) Jak pracovat se strachem ze změny, se strachem z toho jít si za svými sny?

Na to jak pracovat se strachem existuje určitě více metod. Pro mne je důležité uvědomit si, že to je on TEN STRACH, postavit ho mimo sebe a podívat se na něj s odstupem. Zhodnotit, co je opodstatněná obava a co ne. K získání odstupu taky velmi pomáhá vyčistit si hlavu sportem, meditací…

8) Jak mít ráda to, co dělám, či to změnit?

Pokud nemáte ráda to, co děláte, tak to změňte! Je důležité, do ničeho se nenutit! Celý vesmír je pohyb a neustálá změna…, vše se neustále mění, tak proč ne Vy?

9) Žárlila jste někdy na jiné ženy kvůli vzhledu a proč? Kde se rodí ženská nevraživost, nepřejíctnost a konkurence?

Tak to jsem nikdy neřešila, krásných žen je spousta, každému se líbí něco jiného a pořadí 1.,2….prostě neexistuje.

10) Jaký hlubší smysl vidíte v oblékání, líčení a v každodenních ženských úkonech?

Tím, že se obléknu tak, že se sama sobě líbím, si vlastně říkám jak se mám ráda a jak mi na sobě záleží. A náušnice? To je regulérní sbírka, žádný ženský rozmar:-)

11) Jak jste začala milovat a ctít samu sebe?

Čím jsem starší, tím je to se sebeláskou lepší. Ale stále se učím. Pokud chcete, aby Vás okolí milovalo a ctilo, je nejlepší, když s tím začnete sami, ostatní se pak přidají.

12) V čem pro Vás spočívá šťastný život?

Šťastný život? Tak se vracíme zase na začátek, žít v souladu sama se sebou, zbavit se strachu…Pochopit nekonečnost vesmíru a přijmout pomíjivost života.

Podívejte se na oficiální webové stránky Nikoly a potěšte se pohledem na její krásné obrazy. 🙂

www.nikolanovakova.com

Prdlina_na_Tepichu_3_2012           Nevim_Clovece_2012NN_VE_MMXIII

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *